• آخرین بروز رسانی : 1400/09/14

مراحل اهدای خون

 

مراحل اهدای خون

 

 

آیا شما تا بحال به یک پایگاه انتقال خون مراجعه کرده اید؟

 

پایگاه انتقال خون جایی است که افراد برای اهدای خون خود به آنجا مراجعه می کنند. در آنجا خون های اهدا شده پس از جمع آوری و آماده سازی، در شرایط خاصی نگهداری می شوند تا به موقع برای استفاده بیماران به بیمارستانها و مراکز درمانی ارسال شوند.

 

۱ ـ ورود به یک پایگاه انتقال خون:

 

در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون، اولین چیزی که جلب نظر می کند ، تابلوها و پوسترهای متعدد آموزشی است که بر در و دیوار پایگاه نصب شده اند تا به شما اطلاعات کافی بدهند.

 

۲ـ واحد پذیرش:

 

ابتدا شما به پذیرش راهنمائی می شوید. در این بخش معمولاً پس از خوش آمد گویی ممکنست بروشورهایی به شما ارائه شده و از شما خواسته شود آنها را مطالعه نمائید. با مطاالعه این بروشورها شما اطلاعاتی درباره شرایط اهدای خون و موارد معافیت از اهدای خون بدست می آورید . بنابر این درصورت نداشتن هریک ازشرایط اهدای خون (قسمت شرایط اهدای خون را ببینید) و یا داشتن یکی از موارد معافیت (قسمت موارد معافیت از اهدای خون را ببینید)، از اهدای خون خود صرف نظرکنید و درصورت لزوم با پزشک اهداکنندگان مشورت نمایید. اما درصورتی که خود را واجد شرایط دانسته و بخواهید خون اهدا نمائید ضمن درخواست ارائه کارت شناسایی معتبر، مشخصات شما پرسیده شده و این مشخصات ثبت می شوند.

 

 

۳ـ  مصاحبه و معاینه پزشک اهدا کنندگان:

 

در این مرحله پزشک پرسشهایی را در زمینه سوابق پزشکی ، وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما مطرح می نماید و معاینه مختصری از شما بعمل می آورد آنگاه برای تعیین میزان هموگلوبین ، یک قطره خون از نوک یکی از انگشتان دست شما می گیرد.

 

این مرحله از اهدای خون از جهت حفظ سلامت شما و گیرنده خون شما ارزش بسیاری دارد بنابر این دقت و صداقت در پاسخ به این سوالات ضروری است.

 

۴ـ  خود حذفی محرمانه:

 

تمامی اطلاعاتی که از شما دریافت می شود و پاسخ هایی که شما می دهید ، کاملاً محرمانه خواهند ماند . با این وجود ممکنست شما به هر دلیلی، از گفتن بعضی از حقایق یا رفتارهای خود , خودداری کنید . به همین دلیل در این مرحله ، پرسشنامه ای به شما داده می شود که در آن از شما پرسیده می شود: " آیا فکرمی کنید بهتر است پس از انجام خونگیری از خون شما برای بیماران مصرف شود یا خیر؟ "

این بار شما هیچ معذوریتی ندارید . در صورتی که بدانید بخاطر انجام رفتارهای پر خطر (قسمت رفتارهای پر خطر را ببینید) ممکنست خون شما سالم نباشد، در کمال اطمینان و با خاطری آسوده پاسخ " مصرف نشود " را انتخاب و برگه را به درون صندوق ویژه ای بیندازید. به این ترتیب خون دریافت شده از شما، از چرخه مصرف حذف می گردد. درصورتی که از پاسخ هایی که به پزشک داده اید مطمئن هستید و طی ۱۲ ماه گذشته مرتکب هیچ یک از رفتارهای پر خطر (قسمت رفتارهای پرخطر را ببینید) نشده اید، پاسخ "مصرف شود" را انتخاب وبرگه را به درون صندوق ویژه بیندازید. این راهکار که تاثیر به سزایی در افزایش ضریب ایمنی خون های گرد آوری شده دارد، را به اصطلاح " خود حذفی محرمانه " می نامند.

 

۵- ـ خونگیری:

 

۱. درصورت داشتن شرایط اهدای خون، شما به اتاق خونگیری راهنمایی می شوید.

 

۲. یکی ازکارکنان به شما کمک می کند تا به راحت ترین حالت ممکن بر روی تخت خونگیری قرار گیرید.

 

۳. یک خونگیر آموزش دیده ناحیه داخل آرنج تان را با محلول های پاک کننده تمیز وضد عفونی می نماید.

 

۴. خونگیر آموزش دیده با دستکش استریل، سوزن استریل را که به یک کیسه مخصوص متصل است وارد ورید ( رگ ) شما می نماید. همه وسایل مورد استفاده استریل و یکبار مصرف است، بنا براین به هیچ وجه خطر آلودگی شما را تهدید نمی کند.

 

۵. یک واحد خون ( ۳۵۰ یا ۴۵۰ میلی لیتر ) از شما دریافت می شود . مدت زمان جمع آوری خون ( یعنی از زمانی که سوزن وارد دست فرد می شود تا زمانی که کیسه خون به اندازه کافی پر شود ) حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد.

 

 

 

۶- استراحت و پذیرایی:

 

پس از پایان خونگیری لازم است به مدت ۱۵ دقیقه همچنان روی تخت استراحت نمایید. در این مدت خونگیر از شما مراقبت کرده و با آب میوه و شیرینی از شما پذیرایی می شود. ۳. کل زمان اهدای خون ( خونگیری و استراحت ) حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد.

 

 

- اطلاع رساني تلفني (Call back ):

 با ارائه بروشور مربوطه ضمن ارائه توصيه هاي پس از اهداي خون از اهداكننده درخواست مي گردد تا در صورت بروز علائم مربوط به ابتلا به هر گونه بيماري عفوني در طي روز هاي آينده و يا اعلام هرگونه سوابق پزشكي فراموش شده نظير سابقه مصرف دارويي ... ، انتقال خون استان تهران را به منظور حذف خون اهدايي در جريان امر قرار دهد.

 

آیا اهدای خون خطری برای اهداکننده دارد ؟

 

کلیه داوطلبین پیش از اهدای خون مورد مشاوره و معاینه پزشکی قرار می گیرند و تنها از کسانی خون در یافت می شود که همه شرایط اهدای خون را داشته و اهدای خون هیچ ضرری برای آنها نداشته باشد. ممکنست پس از اهدای خون برخی از اهداکنندگان دچار اندکی بیحالی شوند که یا کمی استراحت و مصرف مایعات این حالت به سرعت برطرف خواهد شد. همچنین استفاده از وسایل و سوزن های استریل و یکبار مصرف و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی باعث اطمینان از عدم امکان آلودگی و انتقال بیماریها ی عفونی به اهداکنندگان می گردد. حجم خون اهدایی به سرعت جبران شده و وضعیت سلولهای خونی نیز ظرف کمتر از یک ماه کاملا به وضعیت طبیعی خود بر خواهد گشت.